Wypalenie zawodowe – czy jestem wypalony zawodowo? – Expertise Polska

Wypalenie zawodowe – czy jestem wypalony zawodowo? – Expertise Polska

Wypalenie zawodowe – czy jestem wypalony zawodowo? – Expertise Polska

Wypalenie zawodowe. Odczuwasz spadek energii, ilość zadań w pracy staje się przytłaczająca? Być może cierpisz na termin określony w psychologii mianem wypalenia zawodowego. Pojęcie wypalenia zawodowego odnosi się do stanu emocjonalnego, fizycznego i psychicznego wyczerpania spowodowanego długotrwałym stresem w pracy. Koncepcja wypalenia zawodowego została opracowana przez Christinę Maslach, która badała wpływ stresujących warunków pracy na pracowników różnych zawodów. Termin burnout został po raz pierwszy użyty przez amerykańskiego psychiatrę Herberta Freudenbergera. Opisał to w swojej książce „Burnout: The High Cost of High Achievement”.

Wpływ intensywnego trybu pracy na zdrowie i objawy wypalenia zawodowego

Intensywny tryb pracy ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia. Symptomami wypalenia zawodowego są chroniczne zmęczenie, brak zaangażowania oraz wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Jednym z pierwszych objawów wypalenia zawodowego jest emocjonalne wyczerpanie. Pracujemy, aby żyć, a nie odwrotnie. Zaczynamy cierpieć na zaburzenia koncentracji i bezsenność. Wrzody żołądka, różnego rodzaju zaburzenia lękowe, nerwicowe czy seksualne to tylko niektóre z objawów wypalenia zawodowego. Skutki permanentnego napięcia i stresu mogą okazać się tragiczne.

Zakorzenione przekonania, presja w pracy i przyczyny wypalenia zawodowego

Często wydaje się nam, że tak powinno być. Kody z dzieciństwa pt. “ciężką pracą ludzie się bogacą” czy “bez pracy nie ma kołaczy” są w nas głęboko zakorzenione. Środowisko pracy narzuca pewne zachowania i sposób bycia. Wypalenie zawodowe może dotknąć każdego, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Duże korporacje rządzą się twardymi zasadami selekcji. Przyczyny wypalenia zawodowego obejmują długotrwały stres, brak kontroli nad pracą, niedostateczne wynagradzanie oraz konflikty w miejscu pracy. Presja czasu, wyniku i coraz większych wymagań sprawia, że ludzie zaczynają odczuwać przeciążenie i dyskomfort. Statystyki są bezlitosne.

Burnout według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) burnout jest problemem, na który narażony jest niemal każdy. Syndrom wypalenia zawodowego charakteryzuje się stopniowym spadkiem zaangażowania i motywacji w pracy. Problem wypalenia zawodowego polega na stopniowym spadku zaangażowania i motywacji w pracy, co prowadzi do emocjonalnego, psychicznego i fizycznego wyczerpania. Wynika to z nowoczesnego stylu życia, który drastycznie wpłynął na naszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Nie bez znaczenia ma też ciągle rosnący stres w życiu.

Różnica między stresem a wypaleniem zawodowym

Wypalenie zawodowe może zostać pomylone ze stresem, który to w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozwoju wypalenia. Warto zrozumieć etapy wypalenia zawodowego, które według Christiny Maslach obejmują emocjonalne wyczerpanie, cynizm oraz obniżenie oceny własnych dokonań. Wypalenie zawodowe prowadzi do wyczerpania fizycznego i psychicznego, co zagraża zdrowiu i życiu. Stres wiąże się ze zbyt dużą presją fizyczną i psychiczną. Jednak zestresowani ludzie nadal mogą sobie wyobrażać, że jeśli uda im się zapanować nad wszystkim, poczują się lepiej. Wypalenie oznacza uczucie pustki, wyczerpania psychicznego, braku motywacji i braku troski. Osoby doświadczające wypalenia zawodowego często nie widzą nadziei na pozytywną zmianę w swojej sytuacji.

Jak wyjść z syndromu wypalenia?

Jeśli masz już do czynienia ze skutkami wypalenia, nie bój się poprosić o pomoc. W przypadku wyraźnych symptomów wypalenia zawodowego, można uzyskać zwolnienie lekarskie. Leczyć wypalenie zawodowe można na różne sposoby, takie jak psychoterapia i farmakoterapia. Możliwości związane z poradnictwem psychologicznym i psychoterapią są teraz dostępne dla wszystkich. Pomogą ci one wydostać się z błędnego koła oczekiwań i zmęczenia. Najlepiej rozpocząć walkę z wypaleniem już po zauważeniu pierwszych objawów. Wczesna reakcja pozwala uniknąć większych trudności.

Realizacja własnych zainteresowań a profilaktyka wypalenia zawodowego

Pomoże również realizować własne zainteresowania i rozwijać życie towarzyskie. Realizacja własnych zainteresowań pomaga uniknąć wyczerpania fizycznego związanego z długotrwałym stresem. Niskie poczucie własnej wartości jest jednym z objawów wypalenia zawodowego, który można poprawić poprzez realizację własnych zainteresowań. Nasze życie nabiera nowego wymiaru, unikając zmęczenia związanego z długotrwałym skupieniem się na jednej rzeczy. Dzięki temu jesteśmy bardziej zrównoważeni i energiczni.

Konsultacja z ekspertami

Nawet w tej fazie profilaktyki konsultacja z psychoterapeutą lub coachem jest dobrym wyborem. Kwestionariusz wypalenia zawodowego jest narzędziem diagnostycznym pomocnym w ocenie wypalenia zawodowego. Skonsultuj się z ekspertami, by inwestować w swój rozwój i czerpać z życia jak najwięcej. Warto również rozważyć przeprowadzenie kwestionariusza wypalenia zawodowego, który jest narzędziem diagnostycznym pomocnym w ocenie wypalenia zawodowego.